2013 m. rugsėjo 3 d., antradienis

LAIKAS BĖGA GREITAI, O  NAUJO PAŽINIMAS PRASIDEDA RUGSĖJY
Rugsėjis 2013. Vilnius. XXI amžius. Mes jau gana toli nukeliavę. Tobuliname visuomenę, politiką, dorovę ir, gal būt, save. Mokinukai ir studentai pasipylė į mokyklas, kolegijas, akademijas, universitetus. Dievas, globojantis Marijos žemę duos jiems sveikatos ir jėgų pakelti, vis dar reikalaujančios reformų, švietimo sistemos programų krūvį. Pirmasis rudens mėnuo visada yra naujo pradžia. Baigėsi vasara, atostogos, kelionių vargai ir pavojai. Visiems, išskyrus laisvus menininkus, laisvus mūrininkus, ligonius, pensininkus ir kitus, gyvenančius iš subsidijų, tenka grįžti prie darbų ir atiduoti aštuonias geriausias savo neamžinos jaunystės valandas visuomenei. Kilnu ir teikia optimizmo. Bet... visada yra ir kita medalio pusė.
Kai mes nieko neveikiame (sunku nieko neveikti) arba intensyviai dirbame, dėl įvairių nesklandumų, charakterių ir požiūrių skirtumų, rezultatų stygiaus, viso šio užburto rato dalyvius aplanko stresas. Kartais jis būna naudingas ir pozityvus. Verčia sukrusti, kažko imtis, lipti į naujas viršukalnes, tačiau galų gale tampa nuolatiniu palydovu ir mes nebepastebime, kaip jo aštrūs dantys, labai lėtai ir iš pradžių neskausmingai graužia mūsų sveikatą, atima jėgas ir pasitikėjimą savimi. Tačiau mes taip pat ne iš kelmo spirti. Turime savo patikrintus būdus, kaip kovoti su stresu, kaip jį apgauti, pašalinti, pamiršti, atitolinti. Ir, kai mūsų neprašytas palydovas vėl sugrįžta viskas prasideda iš naujo. Kartais tie mūsų kovos būdai patys tampa stresu, o tada tenka gerokai paliūdėti ir mes nejučia priartėjam prie depresijos. Toks gyvenimas. Ir, jeigu, visko variklis yra pinigai ir pelnas, tai būtų keista, kad kažkas nepasinaudotų situacija. Štai dėl ko turime gero alaus Lietuvoje pakankamai, stipraus alkoholio suvartojame vis daugiau (ir jaunimas čia tobulėja). Turime greitąją medicininę pagalbą, įvairias psichologinės pagalbos linijas, krūvą institucijų, saugančių lygias teises, lygias galimybes, žmogaus teises, vykdančias tabako kontrolę, konkurencijos priežiūrą ir netgi laisvosios rinkos priežiūrą. Ir tai taip pat kelia stresą. Poetas yra pasakęs, kad kvailumo daugėja, o laisvės vis mažėja , lygiai, kaip ir natūralių produktų prekybos centruose. Taigi išgyventi darosi sunkoka, nors pats pasaulis vis dar gražus.
Pasaulis margas ir tik meilė, kaip kokia juodoji materija Visatoje, persmelkia visas gyvenimo ir būties sritis. Tik ar mes, iš tikrųjų, pažįstame ją- tą universalų vaistą, kuris tikrai daug ką gali ir, beje, nieko nekainuoja. Kad taip išmokti puoselėti ir skleisti Ją aplink. Daug kas pasikeistų. Kad ir kaip nepatiktų Europos Sąjunga, bent vieną dalyką ji pasirinko tiksliai: Ji tiki žmogaus moralumu ir jo prigimtiniu gerumu. Todėl ir Šengeno sienos atviros.
Aš dar neradau atsakymo į klausimą ko reikia žmogui XXI- me amžiuje. Jis visko turi per daug. Ir tai slegia. Informacijos per daug. Produktų per daug (nors kažkas badauja). Kainos didėja per daug. Per daug formalizuojami santykiai tarp žmonių, netgi tarp tėvų ir vaikų ar sutuoktinių. Siekdami viską įforminti įstatymiškai, mes tarsi kažko bijome. Kaip sakė A. Čechovas „Kad tik kažko neatsitiktų, kad tik nepasiektų viršininkijos“. Lėkšta! Kažkas būtinai sukaustoma tam, kad kažkas kitas neturėtų atsakomybės už tai, kas vyksta. Teismams krūvio taip pat per daug. Ir čia mūsų draugui Stresui yra ką veikti. Todėl netrūksta darbo psichologams, psichoterapeutams ir įvairių sričių specialistams, kurie siūlo geriausius būdus pagerinti vidinę būseną. Amerikiečiai yra garsūs ne tik greitu maistu. Jie žino, kad laikas yra pinigai, taigi kovoti su stresu ar pagyti jiems reikia greitai, efektyviai ir be didelių pastangų. O jeigu yra paklausa, tai pasiūla visada atsiras. Ir jeigu tradicinės kinų medicinos specialistas Kinijoje rengiamas 5 metus, tai rodo, kad kai kurie kinai dar neskuba. Gerai būtų, jei toks specialistas visas mūsų bėdas galėtų sutvarkytų per 15 minučių. Ypač Amerikoje, kur šiuo metu yra populiarūs tokie gydymo metodai, kaip trumpa vidinės šypsenos meditacija, tappingas (aktyvių taškų stimuliavimas smūgiuojant pirštais), įvairios energetinio gydymo rūšys. Visa tai yra kinų Chi Kung variacijos, tačiau jos veikia! Ir tie hileriai, turintys tūkstančius mokinių, ko gero, yra verti pagarbos.
Mes nors kažkokią alternatyvą, taip pat turime. Žvelgti į gyvenimą paprastai. Neskubėti. Rūpintis savim kasdien. Ką daryti? Nieko naujo: išjudinti sąnarius, pratampyti raiščius ir raumenis, atlikti gilaus kvėpavimo pratimus, pilvo masąžą, sukalbėt maldą, ar pažaisti gydomaisiais garsais. Praktikuot tai či meditaciją, turėti sau tinkamiausią Ryto jogą. Tai pirmas etapas. Kai visa tai kas aukščiau paminėta tampa rutina (būtina rutina), atsiranda noras savo parengtą kūną ir aiškesnį suvokimą panaudoti kūrybiškai. Prasideda antrasis etapas, kai žmogus atranda sudėtingesnius judesius, kuriuos įvaldydamas patiria džiaugsmą ir suvokia, kad daug kas įmanoma ir yra kur tobulėti. Šiame etape nerviniai ryšiai smegenyse išlavėja tiek, kad kūno ir galūnių valdymas tampa gerokai laisvesnis ir tobulesnis. Rankos ir kojos veikia viso kūno dėka, galūnės gali veikti nepriklausomai viena nuo kitos ir atlikti skirtingas užduotis vienu metu. Tai jau galima vadinti Kung fu, arba aukšta judesių kultūra. Prie to prieina visi kovų menai (tie, kurie piktybiškai netraumuoja smegenų ląstelių). Tai puiki senatvinių smegenų ligų profilaktika. Pilna realizacija principo: Judesys gydo. Trečią etapą pasiekia ne visi. Čia judesys tampa beveik nematomu. Jo poveikis galingas. Energetiniai procesai kūne tokie intensyvūs, kad sukuria jėgą be fizinės jėgos. Visa tai galima įgyti keliaujant tradiciniu tai chi keliu, pereinant, taip vadinamas, žemės, žmogaus ir dangaus stadijas. Tam reikia dešimtmečių. Tačiau yra metodikos, kuriomis galima pakankamai džiaugtis jau šiandien ir turėti gerą rezultatą. Laikas nelaukia. Sėkmės mokinukai!
1-st of september

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą